edu_pic_02.png
واژه بورس از نام خانوادگی شخصی به نام "واندر بورس " اخذ شده كه در قرن پانزدهم میلادی در شهر بروژ بلژیك زندگی می کرده که صرافان شهر در مقابل خانه این تاجر گرد هم می آمدند و به دادوستد كالا، پول و اوراق بهادار می‌پرداختند. از آن پس نیز به كلیه اماكنی

   اطلاق شد كه محل دادوستد پول، كالا و اسناد مالی و تجاری بوده است.  بازار بورس که در مفهومی کلی تر بازار سرمایه هم نامیده می شود مکانی است که در آن

  • عرضه کنندگان سرمایه مثل افراد خرد و شرکتهای سرمایه گذاری و استفاده کنندگان سرمایه مثل شرکت ها، دولتها و سایر نهادها
  • یا به عبارتی خریداران و فروشندگان اوراق بهادار را به هم مرتبط می کند

در واقع بورس واسطه ای است که در آن شرکتها و افرادی که نیاز به منابع مالی دارند با فروش سهام و یا سایر اوراق بهادار مثل اوراق مشارکت می توانند منابع خود را تامین کنند.

 
 

بازار سرمایه شامل دو بازار اولیه و ثانویه است:

در بازار اولیه سهام و اوراق بهادار شرکتها برای اولین بار به قصد تامین منابع مالی عرضه می شوند، و وجوه حاصله مستقیما وارد شرکتها می شوند.

در بازار ثانویه امکان خرید و فروش سهام شرکت هایی که قبلا در بورس پذیرش و عرضه اولیه گردیده اند فراهم می شود و به نوعی فرصت یک سرمایه گذاری با نقدشوندگی مناسب برای دیگر سرمایه گذاران نیز فراهم می شود.

 

پس به طور کلی بورس ها دو هدف کلی دارند:

  • امکان تجمیع سرمایه های خرد و تخصیص بهینه آن به شرکتهای موفق
  • امکان سهولت در خرید و فروش سهام و کاهش ریسک نقدشوندگی

پس از انقلاب صنعتی اروپا و آمریکا و شكوفایی اقتصاد در جهان شرکت های زیادی رشد کردند و رفته رفته با رشد شرکت ها و جاافتادن آن در عملیات تجاری و اقتصادی، بورس های سهام نیز توسعه پیدا کردند. تا اواخر سال۲۰۱۳ بیش از ۵۰ بورس داخلی و بین المللی در جهان وجود دارند که در آن سهام بیش از ۴۰ هزار شرکت معامله می شوند و مجموع ارزش بازار این شرکت ها از ۶۰ هزار میلیارد دلار عبور کرده است. بازارهای سهام نیویورک، نزدک، لندن، توکیو و هنگ کنگ از جمله بزرگترین بازارهای بورس دنیا هستند که در سال ۲۰۱۳ بیش از ۳۰هزار میلیارد دلار سهام در آن ها خرید و فروش شده است.

     
     
     
     

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account